Uszczelki ekranujące EMI – jakie są rodzaje?

Uszczelki ekranujące EMI – jakie są rodzaje?
Drogi przyszłości są elektryczne
25 lipca 2022
Uszczelki ekranujące EMI – jakie są rodzaje?
Termopady: Którą warstwę odklejamy?
25 lipca 2022
Uszczelki ekranujące EMI – jakie są rodzaje?

uszcz mini

Uszczelki ekranujące EMI – jakie są rodzaje?

Uszczelki sklejane a uszczelki formowane

Uszczelki ekranujące EMI, takie jak przewodzące uszczelki elastomerowe, są dostępne w prawie nieograniczonej liczbie kształtów, rozmiarów i materiałów.

Najczęściej wykonane są z materiału na bazie silikonu lub fluorosilikonu z dodatkiem przewodzących wypełniaczy, takich jak srebro, posrebrzane aluminium, niklowany grafit i inne. Elastomery przewodzące stanowią jeden z najbardziej uniwersalnych produktów w kategorii uszczelek ekranujących EMI.

Z punktu widzenia produkcji, istnieją dwa kluczowe procesy, w których powstają te uszczelki: sklejanie i formowanie. Sprawdź szczegółową listę poniżej, aby uzyskać informacje o wyborze procesu, który będzie dla Ciebie najbardziej sensowny.

Sklejanie uszczelek elastomerowych przewodzących – O-ringi

Uszczelki elastomerowe przewodzące są często formowane jako długie pasy, dostępne luzem lub cięte na określoną długość. Aby stworzyć O-ringi o niestandardowych wymiarach, uformowane elementy są cięte na odpowiednią długość, a ich końce są sklejane (stapiane) ze sobą. Proces ten, znany jako sklejanie końców, zapewnia niezwykle silne połączenie dzięki wykorzystaniu opatentowanego kleju.
Zalety sklejania końców Minusy sklejania końców
Materiał w luźnej postaci jest stosunkowo łatwy do formowania na długich odcinkach, proces sklejania końców może pozwolić na szybszą realizację. Ich złożoność jest ograniczona do pojedynczych „pętli”.
Setki standardowych profili formowanych w taki sposób, aby spełniały prawie wszystkie aktualne wymagania dotyczące konstrukcji. Nie zachowają kształtów jak uformowane O-ringi.
Gdy zmieniają się rozmiary o-ringów lub wymagania projektowe, sklejanie końców może uwzględnić te zmiany, zwykle przy nieznacznym czasie realizacji i kosztach. Nie spełniają wąskich tolerancji, które są powszechne dla części formowanych.
Bardzo mała ilość lub brak oprzyrządowania, co oznacza niskie wstępne koszty inwestycji. Istnieje ograniczenie co do tego, jak krótkie uszczelki mogą być sklejane.
Produkt można stosować z profilami o przekroju przelotowym, tworząc elementy, które mogą zawierać obudowy o małej sile ściskania.  

Formowanie uszczelek elastomerowych przewodzących

Formowanie uszczelek elastomerowych polega na ściskaniu nieutwardzonego, przewodzącego elastomeru w specjalnie zaprojektowanej formie. Materiał przyjmuje kształt formy i zachowuje ten kształt po utwardzeniu.
Zalety formowania Minusy formowania
Pozwala na dużą złożoność elementów, która może obejmować rozmaite połączenia i przekroje poprzeczne w jednym elemencie. Jeśli uszczelki formowane nie pasują do standardowych uszczelek, które są powszechnie dostępne, każda nowa uszczelka będzie wymagała nowej formy.
Spełnia tolerancje z dokładnością do kilku tysięcznych części cala. Nie są kompatybilne z uszczelkami przelotowymi – uszczelki formowane nie mogą mieć przelotowego przekroju poprzecznego jak elementy formowane sklejane.
Zachowuje kształt, w którym uformowano elementy. Bardzo duże średnice, na długości, nie są ekonomiczne.
Uszczelki formowane w dużych ilościach mogą kosztować mniej niż uszczelki sklejane, ponieważ praca ręczna jest zminimalizowana, a proces zoptymalizowany.  
Mogą być wykonane bardzo małe o-ringi i części.  
Dzięki formowaniu i sklejaniu istnieje praktycznie nieskończona ilość profili i kształtów, które mogą zostać opracowane. Więcej informacji na temat wyboru i projektowania uszczelki ekranującej EMI można znaleźć w poniższym podręczniku dotyczącym elastomerów przewodzących.

Dariusz Bąk