Termopady: Którą warstwę odklejamy?

Termopady: Którą warstwę odklejamy?
Uszczelki ekranujące EMI – jakie są rodzaje?
25 lipca 2022
Termopady: Którą warstwę odklejamy?
Problematyka zakłóceń elektromagnetycznych (EMI) w zastosowaniach medycznych
25 lipca 2022
Termopady: Którą warstwę odklejamy?

temopady mini

Termopady: Którą warstwę odklejamy?

Wyróżnikiem większości termopadów, znanych również jako Gap Fillery lub podkładki termoprzewodzące, jest mnogość zastosowanych w ich warstwach materiałów lub duży wybór warstw nośnych. Rozstrzygnięcie, którą warstwę zostawić na wyrobie, a którą odkleić i usunąć przed jego zastosowaniem, przysparza czasem trudności. To jedno z najczęściej zadawanych przez naszych klientów pytań może wywołać na hali produkcyjnej niemałe zamieszanie.

Którą zatem warstwę należy odkleić, a która powinna pozostać na podkładce termoprzewodzącej? Tego dowiedzą się Państwo, czytając poniższy artykuł.

Podobnie jak wielu sprzedawców termopadów, Parker Chomerics oferuje w swoich produktach kilka różnych opcji warstw, które należy oderwać przed zamontowaniem termopadu w aplikacji.

Mając przed oczami wielowarstwową strukturę termopadu zawsze zauważalny jest niebieski podkład, który utrzymuje podkładkę razem. Ponadto istnieje pięć dodatkowych opcji podłoża nośnego, z których każda posiada swoje zalety:


Tkane włókno szklane

Opcja warstwy nośnej z włóknem szklanym zapewnia wzmocnienie mechaniczne i czyste zerwanie/niską lepkość powierzchni styku, co w razie potrzeby pozwala na ponowne użycie termopada lub prototypowanie.

Jak widać na ilustracji, należy odkleić folię zabezpieczającą, aby odsłonić nośnik z tkanego włókna szklanego, którego z termopadu nie zdejmuje się.

Przykładowy produkt: THERM-A-GAP HCS10G


Folia aluminiowa z warstwą samoprzylepną (PSA)

Podstawową funkcją nośnika jakim jest folia aluminiowa z warstwą samoprzylepną (PSA) jest zamocowanie podkładki termicznej na miejscu i uniemożliwienie przemieszczenia się – unieruchomienie.

Jak widać na ilustracji, należy odkleić folię zabezpieczającą, aby odsłonić nośnik z folii aluminiowej, którego z termopadu nie zdejmuje się.

Przykładowy produkt: THERM-A-GAP A579


Folia z polietylenonaftalenu (PEN)

Dzięki nośnikowi z folii polietylenonaftalenowej (PEN) otrzymujemy przejrzystą, opłacalną ekonomicznie folię dielektryczną o dobrej wydajności termincznej.

Jak widać na ilustracji po prawej stronie nie ma do odklejenia folii zabezpieczającej. Nośnika z folii PEN z termopdu nie zdejmuje się.

Przykładowy produkt: THERM-A-GAP 579PN


Termicznie wzmocniony poliimid

Dzięki termicznie wzmocnionemu nośnikowi poliimidowemu otrzymujemy doskonałą warstwę dielektryczną o zwiększonej wydajności termicznej.

Jak widać na ilustracji po prawej stronie nie ma do odklejenia folii zabezpieczającej. Nośnik poliimidowy z termopdu nie zdejmuje się.

Przykładowy produkt: THERM-A-GAP 579KT


Wariant bez warstwy nośnej

Wariant „bez nośnika” lub „niewzmocniony” pozwala na uzyskanie termopada o wysokiej, obustronnej przyczepności, co z kolei procentuje wysoką zdolnością dopasowania, ale nieco utrudnia docinanie i przenoszenie produktu.

Po odklejeniu zabezpieczenia, na podkładce termoprzewodzącej nie ma dodatkowego nośnika – podkładka jest teraz odsłonięta.

Przykładowy produkt: THERM-A-GAP 579


Niebieski nośnik

Wreszcie, podstawowa warstwa nośna, przedstawiona na niebiesko, która występuje na spodzie wszystkich opcji termopadów. Przed montażem podkładki termoprzewodzącej należy ją odkleić i usunąć.

Charakterystyczny niebieski nośnik jest niezbędny, gdyż utrzymuje podkładkę w stanie nienaruszonym i ułatwia obsługę przed montażem. Zalecamy pozostawienie niebieskiej warstwy do chwili ostatecznego umiejscowienia podkładki termoprzewodzącej.


Dariusz Bąk