Kurs Kompatybilności Elektromagne­tycznej XII Edycja

Kurs Kompatybilności Elektromagne­tycznej XII Edycja
Podsumowanie targów MSPO 2022
19 września 2022
Kurs Kompatybilności Elektromagne­tycznej XII Edycja
Współpraca z Albatross Projects – Komora EMC w AMZ Kutno
6 marca 2023
Kurs Kompatybilności Elektromagne­tycznej XII Edycja

Kurs EMC 2022 mini 2

Kurs Kompatybilności Elektromagne­tycznej XII Edycja

W dniach 05 – 07 października 2022 r., w Poznaniu odbył się kolejny Kurs Kompatybilności Elektromagnetycznej, poświęcony zagadnieniom Uziemiania i Ekranowania Systemów Elektronicznych. To już dwunasta edycja Kursu, który wpisał się na stałe w harmonogram wydarzeń Centrum Szkoleniowego Astat Sp. z o.o..

W roli prelegenta wystąpił po raz kolejny, Lee Hill, współzałożyciel SILENT Solutions LLC&GmbH, niezależnej firmy projektowej specjalizującej się w projektach EMC i RF, rozwiązywaniu problemów i szkoleniach z zakresu kompatybilności. Wykorzystując swoje ponad 30-letnie doświadczenie w projektowaniu i rozwiązywaniu problemów EMC, Lee konsultuje i uczy na całym świecie.

Wszystkim uczestnikom kursu wręczone zostały wydrukowane materiały szkoleniowe stanowiące kompendium wiedzy z zakresu uziemiania i ekranowania systemów elektronicznych. Kurs łączył w sobie wiedzę teoretyczną, analizę rzeczywistych problemów (case study) oraz warsztaty praktyczne, dające kompleksowe spojrzenie na poruszaną problematykę.

Dr Tom Van Doren, emerytowany profesor z EMC Laboratory of the Missouri University of Science and Technology, opracował ten autorski kurs i przedstawił go w latach 1983-2017, ponad 19 000 inżynierom i technikom na całym świecie. Jego działalność szkoleniową kontynuuje Lee Hill, który do dziś korzysta z autorskiego opracowania mistrza.

Kilka słów od dr Toma Van Dorena:
Kurs „Uziemienie i ekranowanie” jest idealny dla inżynierów, którzy potrzebują praktycznej wiedzy, jak zdiagnozować i naprawić problemy z zakłóceniami elektrycznymi. Kiedy przeszedłem na emeryturę, Lee zgodził się kontynuować mój kurs w USA, a także w Europie i online. Jestem pewien, że będziesz zadowolony z kursu prowadzonego przez Lee, który zaraża swoim entuzjazmem do EMC i dzieli się ponad 30-letnim doświadczeniem w dziedzinie projektowania sprzętu i rozwiązywania problemów w zgodzie z zasadami EMC. Lee jest jednym z najlepszych inżynierów i nauczycieli EMC, z jakim miałem zaszczyt współpracować od ostatnich 28 lat.

Zakres tematyczny trzy dniowego kursu, poruszał takie zagadnienia jak:

 1. Wprowadzenie do zasad EMC
 2. Cele kontroli nad zakłóceniami
 3. Mechanizmy sprzęgania zakłóceń
 4. Redukcja pola elektromagnetycznego, pasmo i rezonans
 5. Uziemienie w kontekście bezpieczeństwa i redukcji zakłóceń
 6. Techniki diagnostyki zakłóceń
 7. Filtrowanie w celu zmniejszenia zakłóceń przewodzonych DM i CM
 8. Redukcja pola elektromagnetycznego za pomocą ekranowania własnego (tzw. self-shielding)
 9. Redukcja zakłóceń związanych z polem elektrycznym (pojemnościowo)
 10. Redukcja zakłóceń związanych z polem magnetycznym (indukcyjnie)
 11. Ekranowanie fal elektromagnetycznych
 12. Praktyczne pomiary i analiza.

Szkolenie zgromadziło grono elektroników, konstruktorów i projektantów związanych w pracy zawodowej z zagadnieniami EMC, zyskując miano unikatowego w Polsce.

Jako gospodarze kursu, nie mogliśmy odmówić gościom możliwości zwiedzenia serca wielkopolski, którym jest Poznań. Mamy nadzieję, że poza ogromem przekazanej na kursie wiedzy, w pamięci naszych gości pozostaną, także historyczne i kulinarne atrakcje naszego regionu.

Na kolejną, XIII edycję Kursu EMC, zapraszamy Państwa w przyszłym roku. Więcej szczegółów już wkrótce na naszej stronie internetowej.